منزل آخوند ملا عباس راشد تربتي
حاج آخوند ملاعباس تربتي متولد 1250 يا 1251 شمسي (1288) و متوفاي 24 مهر 1322 شمسي يكي از برجسته ترين و ممتازترين چهره هاي معنوي و مردمي در تاريخ اخير ايران است زندگي او به افسانه و شخصيت او به اسطوره شبيه است تا آنجا كه هركس ممكن است با خود بگوييد به راستي آيا انسان مي تواند تا بدين پايه ارتقاء يابد. وي را بايد در زمره متشرع ترين عارفان وعارف ترين متشرعان قرار داد.
منزل حاج ملا عباس راشد تربتي با مساحت حدود 300 مترمربع در روستاي كاريزك قرار دارد، پوشش بنا گنبدي و مصالح به كار رفته در آن خشت خام و گل مي باشد. اين بنا در سال 1386 و قبل از برگزاري كنگره ملاعباس راشد تربتي توسط ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان تربت حيدريه مرمت شد  كه مهم ترين اقدامات مرمتي انجام گرفته عبارت است از:
  • پي بندي ديوارها و تثبيت و استحكام بخشي بنا 
  • كف سازي داخل اتاق ها
  • اجراي اندود كاهگل ديوارهاي بيروني منزل
  • گچ كاري فضاي داخل اتاق ها 
در امتداد دالان و در دو سوی آن اتاق ها ی متعددی وجود دارد. فضای ضلع غربی میهمان خانه و محل پذیرائی بوده و سه اتاق ضلع شرقی نیز دارای بخاری دیواری و طاقچه است. علاوه بر این اتاق ها، فضای بخش جنوبی خانه به ملاعباس تعلق داشته که لحضلات عبادت خدا را در آن سپری می کرد. این بنا از سوی سازمان میراث فرهنگی در سوم خرداد 1386 به شماره 19192 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. کاریزک ناگهانی در فاصله 15 کیلومتری از شهر دولت آباد قرار دارد.
 
شماره ثبت 19192
تاریخ ثبت 1386/03/03
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق