مزار سلطان سليمان
اين مزار در روستاي ميان كوه در 60 كيلومتري شمال خاوري تربت حيدريه قرار دارد آرامگاه سلطان سليمان بنايي شكل گرفته از سنگ و آجر است با نقشه مربع كه روي صفه اي سنگي ايجاد شده است. ورودي بنا از سمت جنوب به صورت ايواني كه در طرفين آن ايوانچه هايي قرار گرفته با درگاهي به فضاي داخلي راه مي يابد. داخل بنا چهار ايواني است كه با ايجاد فيلپوش ها به هشت گوش تبديل شده واستقرار گنبدي به صورت عرق چين را ممكن كرده است فيلپوش ها نيز مزيين به كاربندي گچي بوده كه با ايجاد درگاه در هر سمت بنا روشنايي فضاي داخل تامين شده است سبك ساختماني آرامگاه ابنيه اواخر دوره صفوي را القاء مي كند.
سلطان سلیمان فرزند امام موسی کاظم(ع) می باشد که بعد از مراجعت حضرت رضا (ع) به دیار خراسان عزیمت نمود و به علت درگیری با کفار به شهادت رسید این مکان مقدس در ناحیه کوهستانی با آب و هوای معتدل و دارای چشمه واستخر می باشد. قدمت ساختمان بقعه به 600 الی 700 سال قبل می رسد. در فرهنگ لغت دهخدا صفحه 593 باب س- ل و فرهنگ جغرافیایی ایران جلد 9 اشاره شده که سلطان سلیمان برادر امام رضا (ع) در روستای چخماق مدفون است و ششدانگ از این روستا وقف این بقعه متبرکه است.
شماره ثبت 1813
تاریخ ثبت 1375/09/25
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق